Stát se výživovým poradcem je sen mnohých z nás. Už proto, že když se kolem sebe rozhlédneme, vnímáme, kolik lidí s nadváhou, nebo až obézních je.
Jenže tahle profese nás napadne až ve chvíli, kdy se začínáme ve svém zaměstnání porozhlížet po něčem jiném. Ve středním věku se nám zpravidla nechce začínat studovat vysokou školu, která nás připraví na toto povolání, a proto si najdeme nějaký kurz, díky kterému se po složení závěrečných zkoušek budeme chtít vrhnout ostatním radit. Není to ale tak jednoduché.
Pokud se těšíme, jak začneme v oboru podnikat, musíme si uvědomit, že kromě klasických nákladů, musíme klienta změřit a diagnostikovat a k tomu budeme potřebovat přístroj InBody, díky kterému může poradce vypracovat výživový plán.
Tento přístroj poukáže na nerovnováhu těla, která může být způsobena nevhodným zatěžováním některé části. Rovněž zobrazuje údaje, díky kterým odvodíme velikost obezity.
Samozřejmě, že my sami nebudeme svou práci prezentovat vlastní nadváhou.
Záleží také na tom, jaká oblast výživy vás nejvíce zajímá. Kurzy jsou různě zaměřené.
Ale jestli jste přesvědčení, že stačí několik měsíců a už se stanete specialistou, tak vás musím zklamat. I nadále se budete muset vzdělávat a zajímat se o danou oblast. Čtěte odborné časopisy. Nejen české, ale i zahraniční, vyhledávejte další semináře.
Je dobré po vašem úspěšném absolvování hledat nejprve práci u zavedených nutričních poradců.
Absolvováním kurzu se stanete výživovým poradcem.
Mimo jiné byste se měli během výuky dozvědět, jak poradit klientovi, aby lépe zvládal stresové situace a nevrhal se po hlavě do pojídání nezdravých potravin. Motivujte k tomu, aby změnu životního stylu lidé dotáhli do konce.
Bude potřeba si svého klienta vyslechnout. Trpělivě, abyste mohli být tím pravým rádcem a postupně ho zbavit nesprávných stravovacích návyků a i když si myslí, že jí zdravě, ale pořád se diví, že nemá v hubnutí úspěch, upravit mu jídelníček skutečně na míru.
Pokud máte zájem stát se nutričním specialistou, musíte napřed vystudovat vysokou školu, nebo vyšší odbornou školu se zdravotnickým zaměřením. Budete pak odborníkem na výživu zdravých i nemocných osob.
Jestli chcete být nutričním asistentem, je zapotřebí mít vystudovanou střední zdravotnickou školu a poté budete pracovat pod dohledem nutričního terapeuta.
Buďte na ty, co se na vás obrátí o pomoc, přívětiví. Zvýší to jejich sebevědomí a uvěří, že to dokážou. I když jim poradíte, že dobře sestavený jídelníček musí podpořit určitou tělesnou aktivitou.