Alkohol k životu většiny obyvatel naší země tak nějak patří. A tudíž každý, snad až na zapřisáhlé celoživotní abstinenty, měl už alespoň jednou, co dočinění s kocovinou. Jedná se o stav, který přichází vždy, když toho člověk vypije příliš mnoho nebo není na alkohol vůbec zvyklý. Mezi standardní příznaky se řadí bolesti hlavy, sucho v ústech a často i průjmy nebo nevolnost, která je provázena zvracením. Těmto stavům lze samozřejmě předcházet, a to umírněným pitím, ale jakmile se už to jednou přežene, nedá se to vrátit zpátky. Co však jde, to je možnost udělat kocovinu o něco snesitelnější. Existují k tomu různé prostředky a triky.
1. Pijte vodu – alkohol vysušuje. Nenechte se ošálit tím, že jste večer zvládli vypít deset piv a teď jste zavodněni na další tři dny. Je to přesně naopak. Většinu vody, která je v pivu obsažena, jste s největší pravděpodobností už stihli vymočit. Z toho důvodu je dobré se co nejrychleji zavodnit, ideálně čistou neperlivou vodou z kohoutku. Je levná a účinná. Ideální je připravit si flašku s vodou preventivně k lůžku. Můžete tak popíjet i přes noc a nemusíte zbytečně běhat do kuchyně.
2. Kyselé okurky – mít podrážděný žaludek není žádná výhra, ale i z toho se můžete relativně jednoduše vyhrabat, stačí mít jen k ruce něco kyselého. Ideální jsou nakládané okurky, které byste si měli dopřát každé ráno po alkoholovém řádění. Kyselost totiž zmírní agresivitu žaludečních šťáv a tím i bolest samotného žaludku. Nesmíte to však přehánět. Rozhodně nepijte ocet nebo něco takového.
3. Lák – a když už jsme u těch okurek, vynechat byste neměli ani jejich lák. Není potřeba ho vypít celou sklenici, ale dát si pár lžiček nebo malou skleničku určitě neublíží. Sůl kombinovaná s octem je pro regeneraci tím pravým ořechovým.
Odpočívejte – určitě se nesnažte po bujarém večírku podnikat žádné fyzicky náročné věci, mohlo by se vám ještě přitížit. Zhuntované tělo potřebuje odpočinek, tak mu ho dopřejte