Potřeby k udržení vody v čistotě


Mít na zahradě nějaký druh venkovního koupání je rozhodně hlavně v letních měsících velká výhra. Pamatujte však na to, že je potřeba se o to i starat.

Potřeby k udržení vody v čistotě

Mnoho lidí má stále v hlavě zafixováno, že mít vlastní vodní plochu na zahradě musí stát minimálně stovky tisíc korun, pokud ne rovnou miliony. Ano, je pravda, že některé bazény, případně umělé rybníky stály opravdu veliké peníze, ale v případě, že vám stačí relativně málo, měli byste se vlézt do několika málo desítek tisíc korun. Hlavně nadzemní bazény jsou v posledních letech docela populární a na českých zahradách se objevují stále častěji. Jsou nejen levné, ale zároveň není potřeba kvůli jejich koupi rozkopat půlku pozemku. Vše se nachází nadzemí, což je asi jediná nevýhoda, jelikož to působí docela rušivě.

Čistá voda

Jakmile si takovou, třeba i malou, vodní nádrž koupíte, nesmíte zapomínat, že se jedná i o novou starost. V tomto případě je to hlavně starost o vodu a její čistotu. Nelze nádrž naplnit a pak se do konce léta už nestarat. Je potřeba vodu neustále udržovat v čistotě a dobré kondici, jinak si příliš koupání neužijete. Voda samotná totiž nejen změní nepřirozeně barvu, ale zároveň začne i zapáchat. Tomu se vyvarujete s pomocí bazénové chemie Chlorito.

Mezi nejznámější zástupce dezinfekčních látek čistících vodu patří bezpochyby chlór. Tento prvek dokáže být veliký uličník, ale v tomto případě je to přítel. Dokáže vyčistit vodu dokonale, a dokonce i docela levně. Problém však může spočívat v tom, že dokáže být i docela dráždivý. Hlavně jedinci, kteří trpí na kožní choroby či mají prostě jen citlivější pokožku, si často stěžují, že je koupání ve chlorové vodě docela dost dráždí. V takovém případě je vhodná buďto snížit koncentraci, nebo použít něco jiného.

U bazénu

Tím něčím jiným mohou být třeba přípravky na principu kyslíku. Jsou zcela bez zápachu a nedráždivé. Jenomže nejsou tak efektivní jako chlór, a tudíž se musí využívat ve vyšší koncentraci, což se samozřejmě dokáže prodražit. Alternativou pak může být relativně levná mořská sůl, ale ta se na druhou stranu prodraží nutností pořídit si solonizační jednotku.