Hypoteční úvěr na bydlení se uzavírá povětšinou i na několik desítek let. Z toho vyplývá jediné, před podpisem smlouvy byste si měli dobře rozmyslet, proč se pro něj rozhodujete. Mnoho lidí ho volí primárně z důvodu pořízení vlastního bydlení. Ceny nemovitostí každým rokem rostou a dosáhnout na nemovitost bez vlastních financí může mýt velmi obtížné. Jenže podmínky pro získání hypotéky se každým rokem zpřísňují a už dávno neplatí, že jí získá každý, kdo si o ní požádá.
V současné době je na trhu přebytek likvidity a banky doslova bojují o každého nového klienta. Proti nim ale stojí složitá legislativa, která ukládá za povinnost důkladnou lustraci každého žadatele. Co z toho vyplývá? I kdyby banky chtěly půjčit, složitě nastavené podmínky jim to neumožňují.
Správný čas na hypotéku přichází ve chvíli, kdy máte již nějakou finanční minulost a dokážete bez problémů splácet. V případě věkové hranice to je plnoletost, nejvyšší věkovou hranici již zákon nijak neupravuje. Pouze pravidelný příjem ale nestačí, banky povětšinou prověřují i další aspekty. Tak aby měly co možná největší jistotu, že se jím vypůjčený obnos peněz zase vrátí.
Hypotéka na stavu domu, rekonstrukci či koupi nemovitosti nabízí v současné době nejvýhodnější úrokovou sazbu na trhu. Ta je dána převážně jistou zárukou v zástavě nemovitosti, kterou banka po žadateli vyžaduje. V případě problémů se splácením může nemovitost kdykoliv propadnout bance, které jí může bez souhlasu majitele vystavit k prodeji.
Banky poskytují svým klientům hypoteční úvěry za předpokladu, že jsou schopni splácet své závazky. Pokud se žadatel v minulosti již ocitl v situaci, kdy nebyl schopen dostát svým závazkům, s největší pravděpodobností se tato skutečnost promítne i při žádosti i úvěr. Zkrátka získat v dnešní době tížený úvěr může být náročnější, než se zprvu zdá.