Horská turistika je fyzickou aktivitou, která vám nejenom zlepší fyzikou kondici, ale zároveň i ukáže utajená místa naší planety, kam byste se možná za běžných okolností ani nepodívali. Pro milovníky adrenalinu a dobrodružství není příhodnější sport, kterému byste se mohli věnovat. Někteří vyrazí za turistikou třeba na víkend, jiní se nebojí absolvovat několikatýdenní expedici a poznat kus světa. Rozhodně nemusíte zdolávat vysoké vrcholy Alp nebo letět za dobrodružstvím přes půl světa k Andám, krásy přírody můžete objevovat i u nás. Na našem území máme nespočet turistických cílů, které přímo prahnou po objevení. Pokud jste až doposud neměli s horskou turistikou žádnou zkušenost, nezoufejte. Nazujte trekové boty a najděte si nejbližší turistické cíle v okolí. Uvidíte, že nebudete litovat! Pojďme se teď společně podívat na několik pravidel pro horskou turistiku, které se nevyplatí podceňovat.
Oblečení a výbava
Ve vyšších nadmořských výškách bývá zpravidla větší zima, i tak se ale příliš nehodí vsázet na těžké a tlusté oblečení. Raději sáhněte po lehkých a funkčních materiálech. Ty vás spolehlivě ochrání před větrem i deštěm. Výhodnější je v tomto případě vrstvit jednotlivé kusy oblečení na sebe. Díky více vrstvám se vám snáze povede regulovat svou teplotu. Z materiálů se pak snažte sahat po těch syntetických a vyhněte se bavlně nebo lnu. Určitě víte, jak nepříjemné je strávit několik hodin v mokrém oblečení. Aby pro vás byla turistika komfortní i za ne příliš příznivého počasí, vsaďte na nepromokavé kusy oblečení. Noste s sebou třeba několik párů náhradních ponožek a velký důraz klaďte hlavně na výběr správné trekové obuvi.
Jídlo a pití
Kvalitní strava a dostatek tekutin jsou při zvýšené fyzické aktivitě velmi důležité. Při náročném výstupu se může navíc potřeba vody zvýšit až na jeden litr každé dvě hodiny.